Dědičnost zbarvení srsti II. - Mendelovy zákony

Mendelovy zákony mají celou řadu výjimek, proto se často označují jako mendelova pravidla. Byly formulovány roku 1900 na základě pokusů J.G.Medela, který žil v letech 1822 - 1884. Narodil se na severní Moravě v německy mluvící rodině a většinu života strávil v Brněnském augistiánském klášteře. Svá sledování křížení různých variet hrachu zveřejnil roku 1865 v méně známém časopisu brněnských přírodovědců. Tato pozorování po dobu 35 let nevzbudila žádnou zvláštní pozornost. Mendel zemřel, aniž by někdo tušil, že jeho dílo je jedním z nejzávažnějších přírodovědeckých objevů 19. století. Tak to je jenom malá kapička historie pro zajímavost.

Mendelovy zákony jsou tři:
1. Zákon o uniformitě hybridů F1 generace a identitě reciprokých křížení
2. Zákon o čistotě vloh a štěpení
3. Zákon o volné kombinovatelnosti vloh

1. Zákon o uniformitě hybridů F1 generace a identitě reciprokých křížení

V genetice křížením míníme vzájemné spojování dvou jedinců s různým genotypem. Hybrid je označení pro křížence, tedy potomka z určitého křížení. Rodiče křížence = rodičovskou generaci označujeme jako P (parentes = rodič). Generace kříženců označujeme jako F (filia = potomci), přičemž číslo označuje pořadí generace kříženců. F1 (první filiální) je tedy první generace vzniklá křížením dvou jedinců z generace P. F2 je druhá generace vzniklá křížením dvou jedinců z generace F1.

První část zákona si vysvětlíme na příkladu křížení jezevčíka hnědého s pálením a černého s pálením. Zaměříme se na gen B. Jezevčík hnědý s pálením má genotyp bb, jezevčík černý s pálením BB. Z tohoto spojení budou všichni potomci (F1 generace) černí s pálením a všichni budou mít genotyp Bb = budou uniformní (stejní).

Identita reciprokých křížení znamená, že výsledek křížení bude stejný v případě, že matka bude hnědá s pálením a otec černý s pálením i pokud matka bude černá s pálením a otec hnědý s pálením.

Princip zákona lze zapsat i takto:

P:

BB

x

bb

 

bb

x

BB

pohlavní buňky:

B

 

b

 

b

 

B

F1:

Bb

 

Bb

2. Zákon o čistotě vloh a štěpení

Druhý mendelův zákon se týká F2 generace. Budeme tedy pářit dva jedince z F1 generace předchozího křížení. Oba jsou černí s pálením, genotypu Bb. Každý tedy bude tvořit dva typy pohlavních buněk: jeden s alelou B pro černé zbarvení a jeden s alelou b pro hnědé zbarvení. Poměr těchto dvou gamet je 1:1 a je pouze věcí náhody, které dvě alely se spojí:

 

B

b

B

BB
černá

Bb
černá

b

BB
černá

bb
hnědá

Vidíme tedy, že se v generaci F2 budou štěpit různé genetypy i fenotypy. Mluvíme o genotypovém štěpném poměru, který je v tomto případě 1:2:1. To znamená, že teoreticky 25% potomků bude genotypu BB, 50% Bb a 25% bb. Druhým štěpným poměrem je fenotypový štěpný poměr, který je 3:1. To znamená, že 75% potomků může být černých a 25% hnědých.

Ještě se musím zmínit o zpětném křížení. Jde o křížení hybrida F1 generace s některým z rodičů z generace P (dominantním homozygotem nebo recesivním homozygotem). Generace potomků se označuje jako B1 (z anglického backcross). V případě zpětného křížení s dominantním homozygotem dostaneme v B1 generaci potomky se stejným fenotypem (všichni budou černí s pálením) a dvěma typy genotypu:

 

B

B

B

BB

BB

b

Bb

Bb

Pokud budeme křížit jedince z generace F1 s recesivním homozygotem z generace P, získáme jedince s dvěma typy fenotypu i genotypu a štěpný poměr bude 1:1:

 

b

b

B

Bb

Bb

b

bb

bb

Zpětného křížení na homozygotního recesivního jedince můžeme využít pro odlišení genotypů černých jedinců z generace F2. Takovéto zpětné křížení se označuje jako zpětné testovací (analytické) křížení. Lze odlišit jedince černé s pálením genotypu BB, kteří budou dávat při zpětném křížení na recesivního homozygota uniformní potomstvo (všichni potomci budou černí s pálením). Jedinci černí s pálením genotypu Bb, budou při zpětném testovacím křížení v generaci B1 štěpit v poměru 1:1 černé a hnědé potomky:

3. Zákon o volné kombinovatelnosti vloh

Do této doby jsme se zabývali jedním genovým párem - monohybridismem. Pokud budeme sledovat dědičnost dvou znaků, z nichž každý je řízen jedním genovým párem mluvíme o dihybridismu. Volná kombinovatelnost vloh znamená, že alely těchto dvou genových párů se mohou jakkoliv kombinovat. To znamená, že jedinec BbLl vytváří pohlavní buňky: BL, bL, Bl a bl. Podmínkou je, aby geny nebyly ve vzájemné vazbě. Jelikož se vazba genů dědičnosti zbarvení příliš netýká, nebudeme se jí věnovat a budeme předpokládat platnost 3. mendelova zákona.

Opět si uvedeme příklad. Zde budeme uvažovat pomyslné křížení hladkosrstého jezevčíka ve zbarvení černá s pálením s genotypem BBLL a dlouhosrstého jezevčíka hnědého s pálením bbll. Potomci v F1 generaci budou jak již víme uniformní, to znamená, že všichni budou hladkosrstí černí s pálením genotypu BbLl. Zde se zmíním o skutečnosti, která vás již možná napadla. Totiž, že je lhostejno zda rodiče v parentální generaci jsou BBLL x bbll nebo BBll x bbLL, vždy bude F1 generace uniformní.

Výsledky křížení F2 generace je možno vyjádřit pomocí mendelistického (mendelova) čtverce:

 

BL

Bl

bL

bl

BL

BBLL
černá, hladká

BBLl
černá, hladká

BbLL
černá, hladká

BbLl
černá, hladká

Bl

BBLl
černá, hladká

BBll
černá, dlouhá

BbLl
černá, hladká

Bbll
černá, dlouhá

bL

BbLL
černá, hladká

BbLl
černá, hladká

bbLL
hnědá, hladká

bbLl
hnědá, hladká

bl

BbLl
černá, hladká

Bbll
černá, dlouhá

bbLl
hnědá, hladká

bbll
hnědá, dlouhá

Vidíme, že získáváme 9 genotypů s genotypovým štěpným poměrem 1:2:1:2:4:2:1:2:1 a 4 fenotypy se fenotypovým štěpným poměrem 9:3:3:1. V mendelistickém čtverci si můžeme všimnou několika zajímavých věcí. Genotypy na úhlopříčce čtverce jdoucí zleva shora dolů doprava jsou všechny homozygotní (BBLL, Bbll, bbLL, bbll), proto se tato úhlopříčka nazývá úhlopříčka homozygotů. Na druhé úhlopříčce čtverce jsou naopak heterozygoti (BbLl) a úhlopříčka se nazývá úhlopříčka heterozygotů.

Víme, že rodiče P generace byli jezevčík dlouhosrstý hnědý s pálením a hladkosrstý černý s pálením. V F2 generaci se však vyskytli jedinci dlouhosrstí černí s pálením a hladkosrstí hnědí s pálením. Tito jedinci jsou označováni jako rekombinace neboli šlechtitelské novinky.

V případě, že sledujeme 3 geny, mluvíme o trihybridismu, atd. I v tomto případě lze výsledky křížení určit z mendelistického čtverce. Jelikož je tento způsob příliš pracný využívá se jiných metod.

Rozvětvovací metoda

Pokud sledujeme větší počet genů, zaměřujeme se většinou na stanovení pravděpodobnosti vzniku určitého typu gamet (pohlavních buněk), genotypů a fenotypů. Rozvětvovací metoda vychází z volné kombinovatelnosti vloh.

Uvedeme si příklad, kdy chceme stanovit pravděpodobnost výskytu určitého genomu v pohlavní buňce (gemetě) u trihybrida AaBbCc:

0,5 A

0,5 B

0,5 C

0,125 ABC

0,5 c

0,125 ABc

0,5 b

0,5 C

0,125 AbC

0,5 c

0,125 Abc

0,5 a

0,5 B

0,5 C

0,125 aBC

0,5 c

0,125 aBc

0,5 b

0,5 C

0,125 abC

0,5 c

0,125 abc

Z principu rozvětvovací metody vychází zkrácená metoda. Tuto metodu využíváme pokud nás zajímá pravděpodobnost výskytu konkrétního genotypu. Pokud chceme zjisti s jakou pravděpodobností se vytvoří gameta s genotypem ABC musíme vynásobit jednotlivé dílčí pravděpodobnosti to znamená 0,5 x 0,5 x 0,5 = 0,125. Více se této metodě budeme věnovat při aplikaci dědičnosti zbarvení do praxe.

Výjimky z mendelistické genetiky

Mendelovy zákony mají celou řadu výjimek. Patří mezi ně:

1. Existence letálních genů - je velmi známý jev při dědičnosti merle (tygrovaného) zbarvení. Pokud páříme dva tygrované jedince Mm x Mm, pak teoreticky bychom měli získat štěpný poměr 1:2:1. Ve skutečnosti však jedinci MM jsou méně životaschopní a obvykle hynou, případně se vstřebají již v době zárodečného vývoje. Genotyp MM je semiletální. Obdobná situace je u naháčů, kde je semiletální genotyp HrHr.

2. Genové interakce, kterým se budeme věnovat v příštím díle.

Ostatní výjimky nejsou při dědičnosti zbarvení psa podstatné, uvedu je pouze, aby byl výčet kompletní.

3. Dědičnost vázaná na pohlaví, která se při dědičnosti zbarvení psů neuplatňuje. Pouze pro zajímavost mohu uvést, že takovouto dědičnost má oranžové, černé a želvovinové zbarvení u koček.

4. Vazba genů, o které jsem se již zmínila.

5. Mimochromozómová dědičnost nás při dědičnosti zbarvení nemusí vůbec zajímat.

22.10.2001, Zdeňka Veselá
Dědičnost zbarvení I.