Jak na výstavy I.

Jak na výstavy je nový seriál pro ty, kteří chtějí v příštím roce vyrazit na svou první výstavu nebo i pro ty z vás, kteří jste již svou první výstavu absolvovali, ale nejste si ještě příliš jistí v kramflecích.

1. Krok - Jak získat a vyplnit přihlášku na výstavu

Pokud, jste se rozhodli, že přihlásíte svého pejska na výstavu, první krok, který musíte učinit je získat přihlášku. Nejosvědčenějším způsobem je napsat si na adresu, případně zavolat na telefon pořadatele a požádat o zaslání přihlášky. Adresy pořadatelů najdete na: https://dlouhy-nornik.tripod.com/vystavy/cr2002.htm. Zde naleznete termíny všech výstav v ČR (v rámci FCI), na které můžete přihlásit jezevčíka.

pozn. Aniž bych chtěla vaši situaci nějak komplikovat, musím vás upozornit na existenci jiné organizace, než je FCI. Tato organizace se nazývá UCI a pořádá své vlastní výstavy. Může se vám tedy stát, že vám váš "přítel" nabídne přihlášku na výstavu pořádanou touto organizací. Pokud vám na takovéto výstavě zapíšou výsledky do průkazu původu, již nikdy se nebudete moci zúčastnit výstavy v rámci FCI! Proto si vždy pečlivě zkontrolujte, zde je přihláška na výstavu označena logem FCI (zeměkoule s nápisem FCI uprostřed).

Nyní jsme si tedy opatřili přihlášku na výstavu a čeká nás její vyplnění. Na výstavu můžete přihlásit pejska, který dosáhl věku 6 měsíců a vy jste již obdrželi jeho průkaz původu (U štěňat odchovaných v ČR byste měli průkaz původu obdržet do šesti měsíců všichni.) Kopie průkazu původu (stačí vrchní, tedy rodokmenová strana) se vždy přikládá k přihlášce.

Prvním vaším úkolem je vyplnit kolonku plemeno. To je celkem snadné, do této kolonky náleží slovo jezevčík.

Dále následuje barva. Rozumí se barva srsti. U jezevčíka tuto kolonku vyplňovat nemusíte, neboť se posuzují všechna zbarvení společně (Některá plemena se rozdělují podle zbarvení - např. plavý briard a černý briard). Je však vhodné zbarvení uvádět. Zbarvení určitě uvádějte na přihlášce na klubovou, speciální nebo oblastní výstavu, neboť zde je v katalogu zbarvení jedince uváděno a vy byste o tuto možnost ošidili. Barva může být: čevená, červená s příměsí, černá s pálením, hnědá s pálením, černá s pál. - tygrovaná, hnědá s pál. - tygrovaná, divočáka, ...

Následují obvykle zaškrtávací kolonky: pes x fena, druh srsti, velikost a třída.

Pes x fena - zakroužkujete pohlaví svého jezevčíka.

Druh srsti - u jezevčíka jsou 3 možnosti - krátká, dlouhá nebo hrubá. Zakroužkujete podle osrstění svého psa. Krátká - jezevčík hladkosrstý, dlouhá - jezevčík dlouhosrstý, hrubá - jezevčík drsnosrstý.

Velikost - opět 3 možnosti - trpasličí, králičí nebo standard. Ostatními kolonkami se vůbec nemusíte zabývat. Zde narážíme na první problém. U standardních jezevčíků je jejich velikost jasná. Problém je u jezevčíků trpasličích / králičích. Pokud jste se se svým pejskem zúčastnili jarního svodu, přihlaste ho podle obvodu hrudníku, který vám zde naměřili. Pokud tomu tak není, musíte svému pejskovi změřit obvod hrudníku sami. Obvod se měří hned za loktem, v místě, kde je hrudník o něco užší (nikoli v nejširším místě hrudníku). Nebojte se metr dostatečně stáhnout. Jezevčíci trpasličí jsou o něco větší a mají obvod hrudníku do 35 cm. Jezevčíci králičí jsou méně početní a mají obvod hrudníku 30 cm.

Třída - máte na výběr mezi třídou dorostu, mladých, mezitřídou, třídou otevřenou, pracovní, šampionů, vítězů, veteránů a třídy čestné, podle stupně pořádané výstavy.

Třída dorostu je otevírána na všech typech výstav. Je určena pro psy ve věku 6 - 9 měsíců.
Třída mladých je také otevírána na všech typech výstav. Přihlaste sem pejska, který je ve věku 9 - 18 měsíců.
Třída dospívajících (také mezitřída) je určena pro psy ve věku 15 - 24 měsíců.
Třída otevřená je pro psy ve věku od 15 měsíců.
Třída pracovní je pro psy od věku 15 měsíců, kteří mají certifikát pro třídu pracovní. Tento certifikát vám vydají na sekretariátu ČMKJ - Jungmannova 25, Praha 1. Certifikát se vydává na základě úspěšně splněných zkoušek. U králičích jezevčíků jsou to barvářská zkoušky, u standardních a trpasličích jezevčíků zkoušky norování (alespoň 2/3 bodů) pro mezinárodní výstavy nebo zkoušky s disciplínou hlasitost (ZV, LZ) pro národní, oblastní, klubovou a spe
ciální výstavu. Kopii certifikátu musíte přiložit k přihlášce.
Třída šampionů je otevírána pouze na mezinárodní výstavě, pro psy od 15 měsíců, kteří získali titul národní nebo mezinárodní šampion (nikoli junioršampion, ten pro zařazení do této třídy neopravňuje). Kopii šampionátu musíte přiložit k přihlášce.
Třída vítězů je otevírána na národní, klubové, oblastní a speciální výstavě a je určena pro psy od 15 měsíců věku, kteří získali titul šampion, národní vítěz, kluboví vítěz nebo vítěz speciální výstavy.
Třída veteránů je určena pro psy - na mezinárodní výstavě od 8 let, na národní, klubové, speciální a oblastní výstavě od 9 let.
Třída čestná je otevírána na klubové výstavě. Je určena pro psy, kteří se zde mohou prezentovat, ale nekonkurují tím ostatním psům na výstavě. Tato třída se týká především zkušených výstavních mazáků a nás jako nováčky nemusí příliš zajímat.

Jistě jste si všimli, že ve věku od 15 měsíců máte možnost kombinovat a vybírat mezi různými třídami. To, kterou třídu se rozhodnete se svým pejskem absolvovat záleží jen na vaší úvaze a například také na přítomnosti konkurence. Pokud máte pejska ještě nedovyvinutého, nemá cenu jej hlásit do třídy otevřené, ale raději jej ponechte ve třídě dospívajících.

Pozn. Dobré je si plánovat budoucnost. Pokud váš pejsek má 2x CAJC, je dobré na některé výstavy do konce roku pejska přihlásit do třídy dospívajících nebo otevřené. Důvod je prostý, pejsek má možnost získat v tomto roce první CAC pro titul český šampion (pro ten jsou zapotřebí 2 CAC získané ve dvou výstavních sezónách). Tento titul nevyužívejte pro získání titulu český junioršampion. Na dalšího CACe pro dokončení titulu český junioršampion má pejsek ještě do 24 měsíců čas v příští sezóně. Další CAC můžete využít pro titul český šampion a máte dva tituly v kapse.

Možnost výběru tříd:

9 - 18 měsíců, třída mladých

 
 

15 - 24 měsíců - třída dospívajících

 

od 15 měsíců - třída otevřená

od 15 měsíců - třída pracovní

od 15 měsíců - třída šampionů a vítězů

Dále na přihlášce následují vyplňovací řádky.

Jméno psa a chov. stanice - vyplníte jméno psa a chovatelskou stanice, které jsou uvedeny na průkazu původu.
Zkratka pl. knihy - u jezevčíků je zde ČLP
Č.zápisu
- pokračuje
JTK/číslo uvedené na průkazu původu.
U importovaných psů rovněž původní čís. a
zkratka pl. knihy - pokud máte psa z ČR, proškrtáváte.
Tituly - zde uvádíte tituly jako: Ch ČR, Ch SR, Ich, ...

Pozn. Mch. je neoficiální titul, který používají majitelé psů, kteří dosáhli titulu Ich, a obvykle dalších tří nebo čtyř šampionů. Není žádné pravidlo pro užívání této zkratky.

Zkoušky - pokud hlásíte do třídy pracovní uveďte absolvované zkoušky.
Otec - uveďte celé jméno, včetně chovatelské stanice. Je slušností vůči majiteli otce vašeho jezevčíka uvést i případný šampionát, tedy Ch., příp. Ich.
Matka - šampionát, jméno, chovatelská stanice.
Chovatel
- příjmení a jméno chovatele máte napsáno na průkazu původu.
Majitel - vyplňte své jméno. Dále následuje adresa.

Druhou stranu přihlášky tvoří soutěže, o kterých se zmíním později. V této části přihlášky již opět používejte v kolonce plemeno - jezevčík, velikost, osrstění - např. jezevčík, dlouhosrstý, standardní.

Pokud zamýšlíte přihlásit psa na více mezinárodních výstav v roce, je výhodné využít univerzální přihlášku na mezinárodní výstavy. Tu prostě vyplníte pouze jednou a okopírujete si ji v potřebném množství. Pak už stačí pouze vždy doplnit třídu, do které psa zařadíte a přihlášku si podepsat. Tím si ušetříte množství papírování. Univerzální přihláška vychází každým rokem v I. čísle časopisu Svět psů.

Nutné je také dodržet termín odeslání přihlášky před uzávěrkou. První uzávěrka vždy bývá 2 měsíce před datem výstavy.